štvrtok 24. decembra 2015

Vianoce a štedrý deň.

Hovorí sa, že Vianoce patria k najkrajším sviatkom v roku. 
Myslím si, že je to naozaj tak.
Na svete je mnoho ľudí, ktorí sú mrzutí a uponáhľaní z každodenného kolotoča.
 Naopak na Vianoce, akoby sa ten každodenný kolotoč zrazu spomalil. 
Mrzuté tváre ľudí sa začnú vyjasnievať a uponáhľanosť sa zmení na radosť. 
V mestách býva veľký zhon ,ale každý to vníma tak trocha inak ,veď je to predvianočný zhon.
 Na chmúrnych tvárach sa blysnú úsmevy, oči ľudí žiaria šťastím. Na vianočné sviatky sa vždy teším aj ja.
 Minule som si tak zaspomínala aké krásne boli naše Vianoce, keď sme boli ešte deti. Verila som, že darčeky nosí Ježiško.
 Rodičia vedeli navodiť takú nádhernú tajomnú atmosféru, ktorá zostala vo mne až doteraz. Až po čase som si uvedomila, že to tak nie je, ale tá atmosféra vianočných sviatkov vplýva na mňa až doteraz. 
Prítomnosť Vianoc v nás vyvoláva radosť, šťastie a spokojnosť nie kvôli darčekom, ale preto, že na tieto sviatky je rodina vždy spolu. 
Vždy mám obraz pred sebou ako by to mohlo vyzerať. 
Babka s radosťou pečie vianočné pečivo, otec kupuje veľkého kapra, no a  mama sa stará o výzdobu stromčeka a vytvára pre deti nádhernú ničím nerušenú vianočnú atmosféru.  Neraz si zaspomíname na detičky, ktoré ležia v nemocniciach, na ich nešťastných rodičov, ktorí v strachu ale s nádejou čakajú na skoré uzdravenie svojich ratolestí. 
Verím, že láskavé ruky opatrovateliek a detských sestier, ktoré ich hladkajú po malých, jemných líčkach im rozradostnia tváričky a navodia pre nich jedinečnú, neopakovateľnú sviatočnú náladu. 
Bola by som veľmi rada, keby celý svet bol aspoň na Vianoce podľa mojich predstáv. 
To znamená, že nikto by netrávil sviatky pokoja a mieru sám, ľuďom by nechýbal čarovný úsmev na tvárach a hlavne každý jeden človek na zemi, by prekypoval zdravím a šťastím. Myslím si, že na svete je veľa dobrých ľudí, ktorí majú rovnaké želania ako ja.
 A dúfam, že tieto moje priania sa raz uskutočnia a na svete nie len v čase vianočnom bude prevládať láska človeka k človeku a všade zavládne mier a pokoj.
Takže ešte raz prajem pekné Vianoce, krásne sviatky pokoja a mieru, lásky a spolupatričnosti, využime tento sviatok na darovanie krásnych darov všetkým ľuďom okolo nás, známym aj neznámym, aby dobro zvíťazilo nad všetkým zlom. 
Každému človeku na tejto planéte preto želám, aby mal srdiečko vždy otvorené a v tomto nádhernom čase vianočnom vnímal to tiché šeptanie radosti.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára