pondelok 22. februára 2016

Dobrá nálada
Zaujíma vás táto téma? Potom asi máte náladu pod psa. Je chvíľková nenalada vec normálna, pretože sa v živote nestretávame len s príjemnosťami. Horšie je, keď sa začneme dlhodobo trápiť a smerovať tak k depresii. Už logika hovorí, že k dobrej nálade je možné dostať sa likvidáciou tej zlej. Často si však položíme otázku, ako na to. Káva, alkohol alebo lieky sú pri tom ešte nebezpečnejšie než pestovanie pesimistických pohľadov a vŕtanie sa vo vlastnej bolesti.
Čo takto skúsiť to hudbou? Ide o to nájsť niečo také, čo prináša zmenu nálady. Pustíme si niečo divoké, búrlivé a necháme to vyvrcholiť? Pôsobí to skoro rovnako ako trieskania riadom a je to lacnejšie. Po vrchole príde ukľudnenie samo. Alebo pri seba zničujúcom smútku, melanchólii a skľúčenosti začnite hudbou, ktorá s touto náladou rezonuje a potom si pustite niečo radostné a nemusí to práve búrať steny. Časom zistíme, že existuje hudba nášho srdca a pomáha v každej situácii.
Pomáha aj jedlo. Pritom nemusíme vždy vsadiť na sladkosti. Ukľudňujú aj bielkoviny a zvlášť rybie mäso. Ide tu samozrejme o pôžitok a nie o množstvo. Na to pozor.
Zimný čas má svoju chorobu nálady, spôsobenú krátkym dňom a nedostatkom svetla. Ak cítime príchod sezónnej nenálady, je vhodné po príchode domov aspoň na chvíľku svetelne rozjasniť byt.. Tiež farba hrá svoju roľu. Byt by mal byť zariadený vo svetlých, ale prírode blízkych tónoch. Pokiaľ trpíme výbušnosťou, odstráňme zo svojho dosahu červenú. Pri pocitoch skľúčenosti by mali ísť za dvere všetky tmavé tóny a studené farby. Najlepšie sa budeme cítiť v hrejivom a farebne teplom prostredí.
Skľúčenému neprospeje stretávať sa s rovnako skľúčeným, nahnevanému je nebezpečné vyhľadávať spoločnosť rovnako agresívne naladených ľudí.
Obidvom náladovým krajnostiam prospeje pohyb. Najlepšia je rýchla chôdza prírodou či parkom, jazda na bicykli, plávanie alebo tanec.
Snáď najdôležitejšie je ovládnuť svoje myšlienky, zvlášť večer pred spaním. Ide to väčšinou až po dlhšom tréningu. Večer by sme sa mali sústrediť na to, čo bolo príjemné, či na to, čo dobré nás očakáva. Aby mohol človek existovať, vždy si musí vyvážiť dobré so zlým. A že to dobré nevidíme, to je len klam nášho vedomia, daný práve zlou náladou.
S príjemnou myšlienkou sa lepšie zaspáva a spánok je skutočne tým najlepším liekom na bežné neduhy. Zaspávať s problémom by sme si jednoducho mali zakázať. Lepšie než si liečiť zlú náladu je samozrejme ju do svojho okruhu nevpustiť!
A na záver jedno vskutku vtipné heslo: „ Dobrá nálada nevyrieši daný problém, ale naserie mnoho ľudí, preto je dobré si ju udržať.“


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára