nedeľa 14. februára 2016

Nemožno poznať srdce dôveryhodného človeka, ak si ho nepožiadal o radu alebo čo pre mňa znamená dôvera?

Dôvera - kúzelné slovíčko, ktoré krásne znie a ktorého význam je pre mňa dôležitý rovnako ako pre každého človeka. 
Znamená to pre mňa môcť sa zveriť so svojimi problémami aj obavami a nebáť sa, že moje tajomstvo niekto vyzradí, veriť priateľovi, vedieť, že za mnou bude vždy stáť alebo vedieť, že mi pomôže v ťažkej situácii.

Ale ako sa rozhodnúť, komu dôverovať? Ako môžeme mať istotu, že nás ona vyvolená osoba nezradí? Je to veľké a ťažké rozhodnutie ovplyvňujúce dej nášho života. Ľudia, medzi ktorými žijeme, by našu dôveru mať mali, ale nie každý si ju zaslúži. Veď už od detstva nám rodičia vštepovali do hlavy, že si nemáme brať cukríky od cudzích ľudí alebo im otvárať dvere, keď sme doma sami. S dôverou to totiž súvisí. 
Ľuďom, ktorých nepoznáme (či poznáme iba pár minút) dôveru zveriť nemožno. A kto to urobí, môže len čakať, čo sa stane, pretože človeka, ktorý nám padne na prvý pohľad do oka a je maximálne dôveryhodný, nájdeme len zriedka. Ale existuje vôbec niekto taký? Myslím si, že ani hociktorý "najlepší priateľ" nie je celkom bez hriechu.

Dôveru nemožno získať zo dňa na deň. Musí sa budovať schodík po schodíku a ako postavíme celé schodisko, trvá to dlho. Pokiaľ ale máme zlé základy, aj celé schody sa môžu zbúrať ako mávnutím čarovného prútika. Najhoršie je dôverovať niekomu, kto našu dôveru len zneužije. A potom, keď sa mu to zrovna hodí, naše tajnosti obehnú svet. Na hesle "dôveruj, ale preveruj" určite niečo bude. Dôveru si totiž zaslúži iba ten, na koho sa môžeme stopercentne spoľahnúť a keď sklame, ťažko ju zase získa späť.

Ja sama sa rozmýšľam, kým niekomu dôverujem, lebo sa nechcem opäť spáliť. Každý, kto má na svete priateľa alebo blízku osobu, ktorej bezhranične dôveruje, a tiež  mu naopak dôveruje (lebo obojstranná a úprimná dôvera je rovnako moc dôležitá - aspoň si ľudia vážia to, že si môžu vzájomne veriť), je veľmi šťastným človekom, ktorému môžu ostatní iba závidieť.

 Dôvera je totiž nádherné kúzlo obohacujúce dobré priateľstvo.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára