sobota 27. februára 2016

Gamblerstvo

Väčšine ľudí sa pri vyslovení slova gamblerstvo predstaví človek hrajúci na automatoch alebo inú hazardnú hru. Ja som toho názoru, že označenie "gambler" sa týka len tých, ktorí sú na hazardu skutočne závislí a nedokážu svoju závislosť krotiť.

Ľudia, ktorí nikdy nehrali na automatoch alebo ktorí nehrajú hazardné hry, nemôžu pochopiť správanie gamblerov, a myslím si, že väčšina z nich ani presne nevie, čo vlastne gamblera núti znovu a znovu si chodiť zahrať do herne alebo kasína. Je to chuť hrať. Chuť, ktorú možno len ťažko ovládnuť. Keď si sadnú za herný stroj dúfajúc že zvíťazia, eufória keď sa im drobné pripisujú a oni stále a stále na novo hádžu peniaze s úmyslom vyhrať tú sumu, či svieti na prístroji. Povedala by som, že ju možno prirovnať napríklad k chuti malého dieťaťa, pred ktoré položíme lízanku. Tí, ktorí prepadnú hazardu, sa bez pomoci rodiny, priateľov a lekárov len ťažko zbaví svojej závislosti. Počas krátkej doby môžu prísť o všetko. O rodinu, priateľov, peniaze, majetok ...

To, čo stratili, si uvedomia väčšinou až vtedy, keď už je príliš neskoro. Ale nie každý prípad končí zle. Sú aj takí, ktorí sa rozhodnú liečiť. Liečba prebieha väčšinou v izolácii od herní a podobných miest, aby pacient nebol v pokušení. Liečba sa vo väčšine prípadoch dovedie ku koncu, ale jej skutočné výsledky sa spoznajú, až keď je pacient vonku. Tu na neho opäť všade číhajú nástrahy v podobe herní, ale chuť hrať je menšia ako pred liečbou a dá sa lepšie zvládnuť.
Nedávno som sledovala v televízii príbeh gamblera, ktorý si stihol za pár týždni narobiť veľké dlhy. Prišiel tak o dôveru rodiny a priateľov, a keď už to s ním vyzeralo najhoršie, chytil sa druhej šance, ktorej sa mu dostalo od rodiny a podarilo sa mu ju využiť. Po liečení si našiel novú prácu, byt, priateľku a začal "nový život". Takto však dopadne len jeden z mála a vždy je lepšie s hazardom vôbec nezačínať.

Môj názor je taký, že hazard v malom množstve neškodí, napríklad raz za čas si zahrať o pár desiatok korún v kartách pri pive, ale nesmie sa to preháňať. Myslím si, že gamblerstvo tu bolo vždy a vždy tu bude a je len otázkou, či sa ho podarí zmierniť, napríklad obmedzením niektorých herní, alebo či sa nebude robiť nič a hazardných hráčov bude len pribúdať. Bohužiaľ, medzi hráčmi začínajú inklinovať hlavne mladí ľudia, ktorí len tak s nudy par drobných hodí a zrazu má slušný peniaz. Len silný človek si povie dosť vytiahne peniaze a ide preč. Tí slabý ich opätovne hádžu a presedia pri ton hodiny a dni.


 A na záver použijem citát slávneho fyzika: "V rulete nemôžeš nikdy vyhrať, iba ak by ste ukradli peniaze priamo zo stola," Albert Einstein, fyzik

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára