sobota 9. mája 2015

Televízia, internet, rádio, smartfóny, tablety... Dámy a páni, trend masovej komunikácie, ktoré zbližujú ľudí z celého sveta, ale aj rozdeľujú.
Áno. Vďaka nim sa čerstvé informácie dostanú aj do najvzdialenejších kútov Zeme v krátkom čase.  Už sa zabúda na čas, kedy najspoľahlivejšími doručovateľmi správ boli poštové holuby či rýchli poslovia na koňoch, v neskorších časoch sme vyzerávali z okna tetu poštárku. Nastala doba digitalizácie, medializácie a ja som presvedčená, že médiá tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho každodenného života. A akú moc nad nami majú?
Najväčšej popularite sa, podľa môjho názoru, teší televízia. Veď kto by jej odolal? Malí i veľkí sa denne usádzajú do pohodlných kresiel svojich obývačiek s ovládačom v ruke za jediným cieľom. 
Akým? Aspoň na chvíľu vypnúť, nemyslieť na problémy všedného života a nechať svoju myseľ unášať sa na vlnách televízneho programu. A tak sú chtiac-nechtiac vystavení jej vplyvu. Je dobrý alebo zlý?
Za najľahšie ovplyvniteľných považujem našich najmenších, deti. Preto si myslím, že je veľmi dôležité, hlavne v tomto veku, keď sa formuje ich charakter, aby rodičia kontrolovali, čo ich ratolesti vlastne pozerajú. Ale v tejto uponáhľanej dobe si len máloktorí nájdu na to čas. Ani sa nečudujem, že dnešná mládež sa stáva čoraz drzejšou a agresívnejšou podľa vzoru hrdinov ich obľúbených seriálov.
Magickému vábeniu čarovnej skrinky neodolajú ani dospelí.
Ženy sú schopné nechať celú domácnosť hore nohami, len aby nepremeškali ani jedinú časť milovanej telenovely. Vcítiac sa do kože hlavnej predstavitľky  častokrát nepostrehnú záverečnú zvučku, ktorá má byť signálom pre návrat do reality. Od svojich manželov žiadajú romantické prejavy lásky. Myslím si, že i to je jednou z príčin manželských hádok.
A čo muži? Sú voči kúzlu televízie imúnni? I keď, podľa môjho názoru, trávia v spomínaných kreslách najviac času, dokážu po vypnutí televízora zabudnúť, že len pred desiatimi minútami spolu s Jamesom Bondom zachraňovali svet.
Horúcou novinkou medzi médiami, ktorá pomaly, ale isto, získava skalných priaznivcov na celom svete, je internet. Nekonečná studňa informácií, bezproblémová komunikácia s kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek, možnosť nákupu či vybavenia bankových transakcií. Práve v tom vidím jeho veľký prínos pre nás všetkých. No obávam sa, že o pár rokov, keď sa natrvalo usadí v našich domácnostiach, ľudia nebudú chcieť opúšťať pohodlie svojich domovov.
A prečo aj? Veď jedným kliknutím myšou vybavia to, čo im zvyčajne zaberie niekoľko hodín. A je internet atraktívny aj pre mladých ľudí? Samozrejme. Za najväčšie lákadlo považujem stránky určené na komunikáciu, na ktorých si môžete „pokecať! So svojimi rovesníkmi. Je až zarážajúce, čo všetko su ludia ochotný o sebe dobrovoľne prezradit. Každy si povie, že to tak robia aj ostatní a nikto sa nepozastaví nad tým, ako možu byť tieto informácie neskôr zneužité… Nikto si neváži svoje súkromie… Všetci sa cielene taguju na fotkach… a dobrovoľne! Čo sme väzni, že sa značkujeme? Fakt toto chceme? A na čo je dobre vešat “priateľom” na nos, že idem na WC alebo že práve jem pizzu? Čudné…
Mne to pripadá ako totálny masový útok takto sa dobrovoľne vzdať súkromia, kde každý robi to, čo robia ostatní, ale nikto vlastne nevie, prečo to robi….

Nehrozí však, že stratíme záujem o živé rozhovory? Ja verím, že nie. Dúfam, že nielen pre mňa by monitor počítača bol chabou náhradou za priamy pohľad do ľudských oči.
Médiá zmenili svet a snažia sa zmeniť aj nás.Darí sa im to? Podľa mňa áno. U niektorých k lepšiemu, u iných k horšiemu. Médiá sú vynikajúci pomocníci, ale zlí páni. A je len na našom rozhodnutí, ako veľmi sa necháme pohltiť a ovplyvniť.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára