streda 8. júla 2015

,,Život je hra: nezáleží na tom, ako dlho trvalo predstavenie, ale ako sa dobre zahralo.“ Seneca
Po prečítaní tohto Senecovho výroku mám pocit, že sa v ňom zobrazuje sama dokonalosť. Žiadne ďalšie slová už nevyjadria hĺbku a pravdivosť, ktorú v sebe skrýva. Život je len hra, ktorú hráme v ,,divadle“ Svet. Má svojho režiséra, komparzistov, vedľajšie úlohy a hlavného hrdinu. V tomto predstavení hráme hlavnú postavu. Ostatní herci, to je naša najbližšia rodina, kamaráti.
V každom divadle sa hrajú rôzne druhy, či už je to komédia, tragédia, dráma alebo romantika. Myslím si, že každý človek si za svoj život vyskúša všetky uvedené žánre. A tak raz hrám komédiu i, prežívam romantiku alebo zacítim smútok tragédie. Ale to všetko patrí k divadlu i k životu. Dobrá divadelná hra je tá, ktorá udrží diváka v napätí a pozornosti od samého začiatku do konca. A taký je môj i váš život. Mám za sebou detstvo a mladosť a  pred sebou novú budúcnosť. Neviem, čo ma čaká. Stretám nových ľudí, naberám skúsenosti, čiže som v očakávaní... Vraví s a, že všetci herci sú, aspoň by mali byť ,,rodina“ a kamaráti. Inak by nevedeli spolu hrať, neboli by zohratí. Preto ak chceme hrať v ,,divadle“, mali by sme byť tolerantní voči ostatným a robiť kompromisy, aby sa na nás nezabudlo a hrali čo najdlhšie a najlepšie ako vieme.,, Užívaj dnešok a čo najmenej ver zajtrajšku!“, povedal kedysi slávny človek menom Horatius. Nevieme koľko, tá naša ,,hra“ bude trvať, a preto by sme si každý deň mali vychutnávať plnými dúškami, ale aj s rozumom v hrsti, aby sme to neskôr neľutovali .Pri divadelných hrách platí, čím lepší je obsah, tým dlhšie sa hrá. V reáli to platí tiež. Ale v zmysle: aký dobrý a hodnotný bude náš život, tak dlho budeme aj žiť, aj keď už len v spomienkach našich najbližších. K divadlu neodmysliteľne patrí aj potlesk nadšeného publika po predstavení. Na to ale nestačí len výborný herecký výkon hlavného hrdinu. Je potrebný súlad všetkých tých, ktorí sa na tomto predstavení podieľali. Všetci tí, ktorí išli s nami životom v dobrom i zlom.   Náš život sa môže kedykoľvek skončiť, a preto je veľmi dôležite žiť ho tak aby bol taký aký ho chceme mať.
Ja vám neviem presne určiť môj zmysel života. Možno, že čakáte ,že vám tu teraz začnem menovať niekoľko vecí, ktoré sú pre mňa dosť dôležite. Ale nie, nebudem vám to tu menovať, pretože neviem, či mám právo nato, aby boli všetky veci ktoré cítim a považujem ich za môj zmysel života povedané, tu a teraz.
Každý si teraz môže povedať,  čo to tu teraz rozpráva. Ale ja teraz rozprávam iba to čo cítim.             Človek sa nad otázkou, aký je môj zmysel života, môže zamýšľať raz, či dva, či tri, či viackrát. Ale aj keby som vám ho chcela povedať, tak vám ho nepoviem pretože ja môj zmysel života neviem presne určiť. 
Keby niekto robil anketu na túto otázku tak ja by som otvorene povedala: ,, Netuším". 
Možno že keby som sa nad tým zamýšľala dlho tak by som nato aj prišla ale, teraz sú všetky zmysli môjho života zmiešane a nedajú sa určiť...
A na záver?
Hrajme svoj život tak, aby keď zaznie posledné zvonenie a spadne opona, bolo počuť ovácie.                     A potlesk. A tak trochu i smútok, že sa táto hra už skončila. Veď bola taká dobrá...
Keď spadne opona, bolo počuť ovácie a potlesk


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára