streda 13. januára 2016

A čo je to mladosť ?

Mladosť ako pojem znamená pre každého niečo iné. 
Pre niekoho radosť, pre druhých zlosť a starosti, a pre niekoho neznamená nič. 
Mladosť je časový úsek života, na ktorý budeme spomínať po celý život. 
Viacerí z nás v dobrom, ale bohu žiaľ, nájdu sa taký, ktorý ani v mladosti alebo detskom veku nemohli byť šťastný. Mnohí by tento úsek zo svojho života radi vymazali. Podľa mňa je mladosť pekný, ale bohu žiaľ, pre mnohých veľmi krátky úsek života, každopádne veľmi dôležitý. Mladosť sa vekovo ani výzorovo nedá ohraničiť, u každého je individuálna. 
Človek je mladý dovtedy, kým sa mladý  cíti. 
Aj vekovo mladý 20 ročný človek, ktorého život veľa trestal, sa môže cítiť starý a naopak, vekovo starší ľudia sa môžu cítiť mladí. Mladosť je dar od prírody, a preto ju treba patrične využiť. 
Aj na túto tému existuje veľa rôznorodých názorov. Čoraz viac ľudí holduje fajčeniu, alkoholu a drogám, aby sa cítili slobodní a boli „in“. Neuvedomujú si pri tom, že si ničia vlastné telo, život, a aj samú mladosť. 
Vyhovárajú sa na vedecké názory, ktoré dokazujú, že pri rozumnom množstve alkoholu alebo cigariet (o drogách ani nehovoriac) svojmu telu neubližujú. Ale telo každého človeka reaguje na všetko inak, a nemožno určiť, aké škodlivé účinky budú mať tieto veci na naše telo o päť, alebo o 20-30 rokov.
 Každopádne to telu neprospieva a keď nič iné, stojí to peniaze. Iní chcú svoje mladé roky využiť čo najlepšie a s heslom „žijeme iba raz“ sa do všetkého bezhlavo púšťajú. 
Niektorí sa zas o svoje zdravie boja až príliš, izolujú sa od sveta a boja sa všetkého, čo je nové a nepoznané. Aj podľa mňa treba mladosť využiť čo najefektívnejšie, samozrejme rozumne a s ohľadom na svoje možnosti (a bohu žiaľ aj peňazí). 
Keďže sa v dnešnej dobe nevzdelaný človek (myslím tým človeka bez vysokej školy) len veľmi ťažko usadí a kvalifikuje, treba venovať veľkú pozornosť práve  študovaniu (aj keď o tom niekedy sama pochybujem) no najmä samovzdelávaniu. Keďže žijeme vo veľkom a čoraz väčšom strese, mali by sme venovať dostatočnú pozornosť aj oddychu a zábave, rovnako mladí, ako aj starší ľudia. Mladí ľudia, ktorí sa pokúšajú postaviť na vlastné nohy a vydať sa do sveta, to majú čoraz ťažšie. Neustále zdražovanie, nie práve výhodné zákony (aspoň nie pre radových občanov) a málo pracovných príležitostí sa pričinia k tomu, že čoraz viac mladých vzdelaných ľudí nepracuje vo svojom obore. Tým pádom nie sú spokojní so svojou prácou. 
Pribúdajú aj mladí nezamestnaní ľudia, ktorí nedostali šancu prejaviť svoje vedomosti a nadanie. Preto by mali byť podporovaní mladí ľudia, ale aj dať šancu aj tým starším, no nie na úkor mladých. Inak mladá pracovná sila emigruje do zahraničia a zabudne na svoj rodný kraj, čo je z mnohých pohľadov pochopiteľné. Výzor ľudí je tiež dar od prírody, a preto by sa mladosť len veľmi ťažko určila podľa vonkajšieho vzhľadu. Niekoho príroda obdarila pekným vonkajškom, iného zas nie. Výzor človeka sa počas celého jeho života mení. Niekto veľmi mladý, kto má veľmi ťažký život, môže za pár rokov zostarnúť viac ako iný, kto nemá veľa starostí. A zas niekto krásny zvonku, nemusí byť krásny aj zvnútra. Je to individuálne a záleží na samotnom človeku ako sa stavia k životu.


Mladosť je pojem, ktorý sa nedá ani časovo ani výzorovo objektívne ohraničiť, a preto je podľa mňa každý mladý iba dovtedy, kým sa tak cíti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára