sobota 24. októbra 2015

Kráľov zámok


Uvedomujete si vôbec niekedy, akú dôležitú úlohu zohrávajú v našom živote? Ako nám pomáhajú v tých najbežnejších situáciách? Či ich považujete za úplne bežnú vec a ani ich existenciu neriešite? A viete, že život bez nich by bol úplne v dnešnej dobe stratený? 

Každý jeden kráľ má svoj zámok. Iný mu je buď primalí či priveľký, alebo len nezostrojený podľa jeho tvarov a možno by aj veľkosť zámku sedela. Len akosi sa chudáci nemôžu medzi sebou navštevovať a musí každý kráľ spravovať ten svoj zámok osve. Niektorí, ktorí majú väčšie šťastie, dokonca nie sú až tak úplne sami. Majú svoju kráľovnú. Tá neplní takú dôležitú úlohu ako samotný kráľ zámku. Kráľovná ma za úlohu rozveseľovať kráľa a sprevádzať ho pri dlhých výletoch do neznáma. Zaujímavý je ale fakt, že sa nenachádzajú v tom svojom zámku pridlho. Zopárkrát sa v ňom potočia a potom buď sedia niekde v šuplíku alebo visia na vešiaku medzi vetrovkami, kabátmi či iným šatstvom. Pritom keby ich nebolo, hlavne toho kráľa, na dennom poriadku by sme mali nečakané návštevy. Hlavne by sme sa stali akýmsi „nákupným centrom bez platenia“. 

Títo naši králi nikde nerozkazujú, nič nikomu nezakazujú, iba ochraňujú veci, aby si ich nikto iný okrem majiteľa nemohol požičať. A nebodaj už ani nevrátiť. Zámky týchto kráľov sa nachádzajú na tých najrozličnejších miestach niekedy sa ide až rozum zastaviť. Ochraňujú písmo mladých dievčat proti nechcenému „nakuku“, chránia rôzne byty alebo domy v prípade neprítomnosti majiteľa, za ich pomoci sa dokáže človek rýchlejšie premiestniť z miesta na miesto, v minulosti chránili poklady v truhliciach, proste chránia veci a miesta, ktoré sú pre nás dôležité.
Títo králi sa nezjavia len tak z ničoho nič na svete. Ich výroba je úplne remeslo. Prešla však po stáročia rôznymi zmenami. Už nemajú králi obriu veľkosť, ich zámky ešte obrovskejšiu. Nenachádzajú sa vždy a všade výlučne sami bez kráľovny. Teraz podliehajú trendu modernej doby. Zámky majú zopár centimetrov a kráľov v obrích veľkostiach nájdete akurát v múzeu. Tí dnešný majú podaktorí takú veľkosť, že sa dokonca ani do ruky nedajú dobre chytiť. A tí zvyšný „normálny“ majú tak zo 5 či 6 centimetrov. Čím sa im veľkosť počas doby zmenšovala tým títo naši králi nadobúdali väčšiu dôležitosť. 

Teraz sa pokúste predstaviť si život bez nich. Život bez kráľov. Nepredstaviteľné! To by sa nedalo! Koľkokrát ste si ale spomenuli na ich dôležitosť? Nikdy? A popri tom by sme tratili tu najbezpečnejšiu vec – bezpečnosť. Tak vidíte nie je zámok ako zámok, nie je kráľ ako kráľ a niekedy sú práve tí bežnejší dôležitejší ako tí z rozprávok.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára