piatok 23. októbra 2015

Realita

Realita je pojem, ktorý pozná každý z nás, avšak keď sa nad ním zamyslíme, je ťažké ho vysvetliť a opísať. Veď realita je pre každého niečím úplne iným. Realita je prítomnosť. Je to láska, rodina, priatelia, škola...Keby to bolo naozaj tak, potom by bol život jeden nekonečný krásny sen, z ktorého sa nedokážeme a ani nechceme zobudiť. Ale všetci dobre vieme, že tak to ani zďaleka nie je. V našej realite totiž existujú nielen krásne a bezchybné veci...Poznáme zlo, drogy, alkohol, týranie.
Z toho však potom vyplýva, že realita je krutá nočná mora. A tento názor by vám nejaký zamilovaný pár určite nepotvrdil. Realita je skutočnosť a prítomnosť, v ktorej žijeme a pre každého človeka je iná. Záleží len na nás, aký uhol pohľadu na ňu uprieme my. Príliš ružové okuliare so životným elánom a optimizmom zakryjú zlé veci. Sú zlé, ale podstatné. Jedna malá nevinná ihla...a dokáže ti zničiť celý život. Stačí tak málo, aby človek spadol do nenásytných hlbín čiernej priepasti závislosti. A to spôsobí obyčajná ľudská zvedavosť.
Naozaj budem ako v siedmom nebi? Asi najčastejšia otázka „neskúseného“ človeka. Prečo človek siaha po veciach, ktoré nepozná? Veď to vyzerá tak ako keby nebol spokojný s tým, čo mu život ponúka sám od seba. Berie všetky hodnoty života ako samozrejmosť? Alebo sa mu už zunovali? Je absurdné, keď sa človek nedokáže radovať z obyčajných vecí a berie ich ako samozrejmosť. A pritom nežné lúče vychádzajúceho slnka sú vzácnym, neopakovateľným, ale hlavne nenahraditeľným darom.
A koľkými nádhernými metaforami by sa potom dala opísať láska? Naozaj stojí za to, užiť si naplno každý dúšok šťastia, ktorý nám život ponúka, hoci v podobe obyčajných vecí. Príliš čierne pesimistické okuliare však vymažú tie nádherné veci, bez ktorých by život nemal cenu. Tak začnime brať život taký aký je aj s jeho nedostatkami!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára